Home ChampionsRow Results Showbits Newsbits Milestones
AboutUs Leadlines Showtimes Links ExtraExtra Featuring
ALABAMA CHARITY CHAMPIONSHIP HORSE SHOW

Oct. 17-20, 2007

Hackney Pony Open: 1) ROME'S MISS MARIAH LF, Stephany Monteleone, Golden Creek Farm; 2) SEAMAIR'S SIMPLY AWESOME, John Wrather, Charlotte Wrather.
Five-Gaited Adult Amateur: 1) STARLET'S COMMENDABLE, Beth Kunkel, E/O; 2) MACAROON, Lori Boyd Van Gordon, Ann M. Boyd.
Show Pleasure Driving: 1) I'M AN EARLY RISER, Mary Lynn McMains, E/O; 2) CH HARLEM HEAT, Lib Jones, E/O.
Three-Gaited Park Open: 1) GREEN TOP, Tommy Richardson, Richardson Stables; 2) PART OF MY CHARM, Clark Clouse, Marian Hunt Bramlett.
Road Horse Ladies: 1) ASHLAND, Kathy Barlow, Bobbye Six; 2) SCRUFF, Deborah Koning, David Crockett.
Fine Harness Open: 1) WING MAY'S KISS N KATE, Bob Davis, E/O; 2) N/A.
Three-Gaited Show Pleasure Adult: 1) CH SWEET VIRGINIA, Barbara Woods, E/O; 2) LOOKIN YONDER, Laura Dozer, E/O.
Three-Gaited Open: 1) CH MAHVALOUS ASSET, Marjorie Judd, Sharon/Claude Pennington; 2) LAST TANGO IN PARIS, Clark Clouse, Liberty Saddelbreds.
Harness Pony Open: 1) SEAMAIR'S SENSATION, John Wrather, Charlotte Wrather; 2) BOXFORD BOBBI SOCKS, Deborah Koning, E/O.
Country Pleasure Adult: 1) PRODIGY'S PRIDE, Abby Jones, RSM Farms LP; 2) THE KING'S CHAMPAGNE, Sherry Frankel, SGF Winning Ways Farm.
Road Horse Open: 1) KING SIMCOE, Merrill Murray, Matilda Ewald/Ty Thomas; 2) R LEE DAVIDSON, Luke Redlhammer, Blair Redlhammer.
Five-Gaited Pleasure Adult: 1) GEGITIA, Megan Stephens, Denise Stephens; 2) ADMIRAL'S COURAGEOUS FOX, Sandra Deweese, E/O.
UPHA Hackney Pony Pleasure Driving Classic: 1) HEARTLAND'S NIGHT PROWLER, John Wrather, Darrel Kolkman; 2) HEARTLAND ELEGANT TOUCH, Garland Presswood, Gwen Stableford.
Fine Harness Three-Year-Old Stake: 1) WITHOUT YOU, Pedro Martinez, Blythewood Farms LLC; 2) LION HEART, Ed Millet, James L. Shane.
Country Western Pleasure: 1) NEW YORK FIRE, Jan Henderson, E/O; 2) GLOBAL STATUS, Jessica Caldwell, Barbara MacClements.
Three-Gaited Adult Amateur: 1) THE PAPER BOY ERB, Lindsey Greenwald, SGF Winning Ways Farm; 2) MEGA VOLT, Debbie Tolliver, E/O.
Park Pleasure Driving Open: 1) CALLAWAY'S TRADE WINDS, Deborah Koning, Burning Tree Farms; 2) A WISH COME TRUE, Joe Woeppel, M/M Joe Woeppel.
Road Pony Open: 1) ALEXANDER, Abel Vega, Golden Creek Farm; 2) SABI SABI, Bill Becker, River Run Farms LLC.
Five-Gaited Open: 1) COURAGEOUS LORD, Mike Barlow, Bill Carrington/Marsha Shepard; 2) RADIANTE, Elmo Greer, E/O.
ASB Yearling In Hand: 1) LACEY NIGHTGOWN, Diana Cruse, Joe/Beverly Rich; 2) SHOW ME THE MAGIC, Nancy Stewart, E/O.
UPHA Four-Year-Old Road Pony Classic: 1) REGAL'S SPECIAL EFFORT, May Chadick, SGF Winning Ways Farm; 2) REGAL'S CADENGAZ LF, Denise Stumbo, Daniel B/Leah Light.
ASB English Country Pleasure Amateur O/T: 1) CH PROPHET'S FIRE HAZARD, Deborah Richardson, Richardson Stables; 2) HIGHPOINT'S FANCY CAT, Toree Lewis Hefner, E/O.
Five-Gaited Three-Year-Old Stake: 1) ROSERIDGE DO SO MUCH, Mike Tunstall, Melvin Blankenship; 2) ASKED AND ANSWERED, Maria Gilman, E/O.
Three-Gaited Pony: 1) CH SIMBARA'S AUDACITY, Alexis Laudreth, E/O; 2) WHO'S THE PHEIREST, Paige McQuown, Thomas E. Nunn.
Three-Gaited Park Junior Horse: 1) CALLAWAY'S CINNAMON BOY, Clark Clouse, M/M Joe Woeppel; 2) FLYERCRACKER, Tami Webb, Nancy Krueger.
Country Pleasure Driving: 1) I MADE YOU LOOK, Victoria Reich, E/O; 2) CH HEAR THE BEAT, Sandra Plant, E/O.
Road Horse Amateur: 1) STYLISH STEPPER, Dr. Ty Thomas, Matilda Ewald/Ty Thomas; 2) MATT T TUP, David Crockett, E/O.
Three-Gaited Show Pleasure Amateur O/T: 1) MISTER BAYLEIGH, Deborah Richardson, Richardson Stables; 2) CALLAWAY'S TOFFEE, Kay Saunders, E/O.
Harness Pony Amateur: 1) DELIGHTFUL TIME, Stephany Monteleone, E/O; 2) NEON DEON, Lib Jones, E/O.
Three-Gaited Ladies: 1) SHE'S MY DESIRE BH, Stephanie Sedlacko, River Run Farms LLC; 2) LOVIN LASS, Abby Jones, Creekridge Farm LLC.
Saddle Seat Equitation 13/Under WTC: 1) Cheyenne Mabey; 2) Shelby Anderson.
Three-Gaited Three-Year-Old Stake: 1) SERPICO, Tami Webb, Donald P. Bird/Janet Jones; 2) N/A.
ASB In Hand: 1) CH HIGHPOINT'S COMING ATTRACTION, Kaelyn Donnelly, E/O; 2) SUPERFINE COMMANDANT, Kay Condit, E/O.
Five-Gaited Pony: 1) OUR SON FLOWER, Caroline Walker, Hickory Hill Farm; 2) VICTORY'S LADY FOX, Paige McQuown, Rick McQuown.
Hackney Pony Pleasure Driving: 1) MASTERCRAFT'S NAMESAKE LF, Stephany Monteleone, E/O; 2) OLIVER TWIST, Charlotte Wrather, E/O.
Five-Gaited Ladies: 1) PACKIN' A PISTOL, Kristen Shiflet, Kathy Bagdasarian; 2) CALLAWAY'S LUNAR ECLIPSE, Laura Dozer, E/O.
UPHA Three-Year-Old Fine Harness Classic: 1) WILLIE BRACKET, Kelly Freeman, Creekridge Farm LLC; 2) STILL ENCHANTED, Casey Crabtree, David Crockett.
Pleasure Equitation 17/Under: 1) Reagan Huguley; 2) Sally Mcewen.
ASB English Country Pleasure Jr. Exhibitor: 1) MY SILVER SILHOUETTE, Brittany Fox, Rebecca Benton; 2) PHI PHALUTON RR, Amy Hein, Dan/Jeana Hein.
Three-Gaited Novice Horse Stake: 1) APRIL WISH, Merrill Murray, Jenny/Nancy Carisen; 2) DESERT'S SUPREME DREAM, Jack Magill, E/O.
Three-Gaited Show Pleasure Jr. Exhibitor 14-17: 1) OUT GO THE LIGHTS, Lauren Greenwald, SGF Winning Ways Farm; 2) OUR SWEET GENEVIEVE, Jane Feist, Lori Feist.
Road Pony Amateur: 1) CIRQUE DE SOLIEL, Melissa Scrushy, E/O; 2) ST PATRICK, Chris Long Schubert, Pam Long/Chris Schubert.
Five-Gaited Jr. Exhibitor: 1) MY TEDDY BHEIR, Caroline Burglass, Bruce D. Burglass; 2) THE DECISIVE MOMENT, Justin Cowley, Tri Color Saddlebreds.
Three-Gaited Park Amateur: 1) CH SHE BOP, Becky Taggart, E/O; 2) FOXY CAMILLA, Aubrey Sloan Lambert, Sloan Enterprises LLC.
Three-Gaited Show Pleasure Jr. Exhibitor 13/Under: 1) IT'S A WONDERFUL WORLD, Kathryn Combs, Jennifer Robertson; 2) SPIKE'S GLORY, Cheyenne Mahey, John Ditto.
Road Horse Under Saddle: 1) QUILL, Holli McDowell, E/O; 2) ROAD KILL, Susan Whitaker, E/O.
Five-Gaited Pleasure Jr. Exhibitor: 1) NORTHBOUND, Karmen Robles, Karmen/Isabel Robles; 2) INPHALLIBLE, Lori Jordan, E/O.
Three-Gaited Park Riders 17/Under: 1) MEADOWLARK JUBILEE, Morgan King, E/O; 2) IT'S ALABAMA, Reagan Huguley, Florence Grant.
Fine Harness Amateur Stake: 1) HARLEM'S SANTA FE, Susan G. Bartlett, E/O; 2) CALLAWAY'S CARNEGIE HALL, John Wrather, Charlotte Wrather.
Three-Gaited Jr. Exhibitor: 1) FOREVER FOXY, Samantha Johnson, Barbara Von Borries; 2) AMBER LAGER, Jayne Major, Anitya Marlowe.
Five-Gaited Novice Horse Stake: 1) ROSEMONT'S PENNY LANE, Jessica Anderson, E/O; 2) OUT WITH THE LADIES, Frank H. Jones, E/O.
 
ASB Weanling In Hand: 1) IRISH CHARM, Bob Davis, E/O; 2) LEGACY'S EROTIC MISTRESS, Debbie Tolliver, Clavin Patton/Debbie Tolliver.
Pleasure Pony 58 17/Under: 1) SAHEIRA MISS, Erica Salley, Anteres Farm & Stable; 2) SHE'S A POPTART, Reagan Huguley, Stepping Stone Farm.
AHHS Youth Medallion Road Pony: 1) REGAL'S SPECIAL EFFORT, Lauren Greenwald, SGF Winning Ways Farm; 2) N/A.
Country Pleasure Driving Championship: 1) THE STRAIGHT GUY, Jane Steinkamp, E/O; 2) I MADE YOU LOOK, Victoria Reich, E/O.
S&B Plesaure Equitation Medallion: 1) Lindsay Roeske; 2) Lauren Byrd.
Three-Gaited Pony Championship: 1) CH SIMBARA'S AUDACITY, Alexis Laudreth, E/O; 2) CHAMPAGNE BLUES, Stephanie Fox, Anthony Fox.
Hunter Pleasure Open: 1) BI MI BACK DOOR MAN, Lynda Norman, E/O; 2) N/A.
Three-Gaited Show Pleasure Ala. Owned: 1) CUMBERLAND CLASSIC, Reagan Huguley, Marie Ottleberg; 2) PRE ORDAINED, Katey Lichtenstein, Lichtenstein Family.
UPHA 10/Under WT Challenge Cup: 1) Holly Hein; 2) Skylar Rueff.
Show Pleasure Driving Championship: 1) I'M AN EARLY RISER, Mary Lynn McMains, E/O; 2) CH HARLEM HEAT, Lib Jones, E/O.
Five-Gaited Junior Horse Stake: 1) CALLAWAY'S BORN A WINNER, Tammy Devore, Donna Whatley; 2) HILLSIDE'S AMERICAN, Lance Williamson, J. Frank Gray Jr.
Walk/Trot Pleasure Jr. Exhibitor 13/Under: 1) HEIRLEE, Skylar Rueff, E/O;2 ) CH RADIAN SUCCESS, Kaylee Norman, E/O.
Country Western Pleasure Championship: 1) NEW YORK FIRE, Jan Henderson, E/O; 2) HIGHPOINT'S PRIZED POSSESSION, June Lynne Oldram, E/O.
Novice Road Horse Stake: 1) RED LASS, Sam Brannon, Mark Catron; 2) SHAKE & BAKE, Derrick Westbrook, Tammy Devore/Chappy Chapman.
UPHA Challenge Cup: 1) Reagan Huguley; 2) Chelsey Stone.
Three-Gaited Junior Horse Stake: 1) SIMBARA'S BOUNTIFUL, Kristen Shiflet, Kathy Bagdasarian; 2) REGIME CHANGE, Heath Hughes, Crystal Seals.
Road Pony Under Saddle: 1) PURE COUNTRY, Samantha Johnson, Holli McDowell/Lisa McMackin; 2) POWER OF ATTORNEY, Sarah Bushell, Beth Bushell.
Three-Gaited Show Pleasure Amateur O&T Championship: 1) MISTER BAYLEIGH, Deborah Richardson, Richardson Stables; 2) BANK SHOT, Melissa Miller, Shadowbrook Farm.
Park Pleasure Driving Championship: 1) CALLAWAY'S TRADE WINDS, Deborah Koning, Burning Tree Farms; 2) A WISH COME TURE, Joe Woeppel, M/M Joe Woeppel.
Five-Gaited Pony Championship: 1) VICTORY'S LADY FOX, Paige McQuown, Rick McQuown; 2) LAST SHOT OF TEQUILA, Tiffany Brown, Joyce Webster.
Fine Harness Jr. Horse Stake: 1) AT NIGHT, Sam Stafford, Blythewood Farms LLC; 2) N/A.
Three-Gaited Park Amateur Championship: 1) CH SHE BOP, Becky Taggart, E/O; 2) FOXY CAMILLA, Aubrey Sloan Lambert, Sloan Enterprises LLC.
Five-Gaited Ladies Championship: 1) PACKIN' A PISTOL, Kristen Shiflet, Kathy Bagdasarian; 2) SIMEON, Jackie Hale, James/Jackie Hale.
Road Pony Amateur Championship: 1) ST. PATRICK, Chris Long Shubert, Pam Long/Chris Schubert; 2) BAMBINO, Jessie Pettie, E/O.
Five-Gaited Plasure Juvenile Championship; 1) NORTHBOUND, Karmen Robles, Karmen/Isabel Robles; 2) INPHALLIBLE, Lori Jordan, E/O.
Three-Gaited Adult Amateur Championship: 1) THE PAPER BOY ERB, Lindsey Greenwald, SGF Winning Ways Farm; 2) IT'S Z PRINCE, Carla Ritzie, Carl Holden.
Three-Gaited Park Junior Horse Championship: 1) CALLAWA'S CINNAMON BAY, Clark Clouse, M/M Joe Woeppel; 2) FLYERCRACKER, Tami Webb, Nancy Krueger.
Hackney Pony Championship: 1) HEARTLAND DESIGNED, Garland Presswood, E/O; 2) SEAMAIR'S SIMPLY AWESOME, John Wrather, Charlotte Wrather.
ASB English Country Pleasure Amateur O/T Championship: 1) CH PROPHET'S FIRE HAZARD, Deborah Richardson, Richardson Stables; 2) HIGHPOINT'S FANCY CAT, Toree Lewis Hefner, E/O.
Road Horse Amateur Championship: 1) MATT T TUP, David Crockett, E/O; 2) STYLISH STEPPER, Dr. Ty Thomas, Mtilda Ewald/Ty Thomas.
Three-Gaited Park Jr. Exhibitor Championship: 1) MEADOWLARK JUBILEE, Morgan King, E/O; 2) PROTECTOR, Dylan Hines, Rick/Yvonne Hines.
AHHS Hackney Pony Pleasure Driving Medallion: 1) MOTOWN, Will Mayo; 2) HEARTLAND'S NIGHT PROWLER, Kelsey Herbert, Darrel Kolkman.
Five-Gaited Pleasure Adult Amateur Championship: 1) JEWEL FIRE, Rachael North, Stan Jozwiak; 2) GEGITIA, Megan Stephens, Denise Stephens.
UPHA Three-Year-Old Park Pleasure Classic: 1) WITHOUT YOU, Sam Stafford, Blythewood Farms LLC; 2) HILLCROFT RARE HEIR, Maria Gilman, Gail Freeman.
Three-Gaited Ladies Championship: 1) SHE'S MY DESIRE BH, Stephanie Sedlacko, River Run Farms LLC; 2) OUR EMBRACABLE LADY, Lori Boyd Van Gordon, Ann M. Boyd.
ASB English Country Pleasure Adult Championship: 1) PRODIGY'S PRIDE, Abby Jones, RSM Farms LP; 2) THE KING'S CHAMPAGNE, Sherry Frankel, SGF Winning Ways Farm.
Three-Gaited Park Pleasure Open: 1) MO RHYTHM, Maria Gilman, Christine Freeman; 2) BEST OF NEWS, Suzanne Hubbard, Hillview Stables.
Five-Gaited Adult Amateur Championship: 1) STARLET'S COMMENDABLE, Beth Kunkel, E/O; 2) MACAROON, Lori Boyd Van Gordon, Ann M. Boyd.
Lead Line 6/Under: 1) Remi Adams; 2) Whitney Vandiver.
Pleasure Pony 58 Championship: 1) HOLIDAY BREW, Lillian Young, E/O; 2) SS CATCH MY ACT, Taylor Young, E/O.
Lead Line 8/Under WT: 1) Jayna Crisp; 2) Jolie Puckett.
Academy Pleasue Equitation WTC 13/Under: 1) Sharaya Cox; 2) Sarah Strong.
Beginner Rider Pleasure WT: 1) Jennifer Huston; 2) Morgan Johnson.
Academy Showmanship WTC Adult: 1) Deborah Lechner; 2) Ashley Roeske.
Academy Equitation WTC 17/Under: 1) Madelaine Ruggles; 2) Sarah Strong.
Beginner Rider Equitation WT: 1) Jennifer Huston; 2) Morgan Johnson.
Academy Equitation WTC Adult: 1) Deborah Lechner; 2) Nancy Cunningham.
Academy Showmanship WTC 17/Under: 1) Abby Kline; 2) Sarah Strong.
Academy Showmanship WTC 17/Under: 1) Lindsey Rooks; 2) Sharaya Cox.
Academy Showmanship WT Adult: 1) Cindy Keith; 2) Debbe Mathis.
Academy Equitaiton WT 14-17: 1) Allison Hunt; 2) Casey Nichols.
Academy Equitation WT Adult: 1) Cindy Keith; 2) Mike Vandiver.
Academy Showmanship WT 14-17: 1) Allison Hunt; 2) Natasha Bullock.
Academy Showmanship WT 11-13: 1) Kate Griffin; 2) Kelsie Zuercher.
Academy Showmanship WT 11-13: 1) Emma Redmon; 2) Danyelle Zeysing.
Academy Equitation WT 9-10: 1) Luke Womac; 2) Caroline Dolt.
Academy Equitation WT 9-10: 1) Hannah Abrams; 2) Kendall Schue.
Academy Equitaiton WT 11-13: 1) Emma Longshore; 2) Kelsie Zuercher.
Academy Equitaiton WT 11-13: 1) Emma Redmon; 2) Morgan Keith.
Academy Showmanship WT 8/Under: 1) Turner Gentry; 2) Susanne Hillhouse.
Academy Showmanship WT 8/Under: 1) Aysia Newton; 2) Lindsey Slemmons.
Academy Showmanship WT 9-10: 1) Emily Brock; 2) Luke Womac.
Academy Showmanship WT 9-10: 1) Taylor Boadway; 2) Kendall Schue.
Academy Equitation WT 8/Under: 1) Turner Gentry; 2) Madison Waddell.
Academy Equitation WT 8/Under: 1) Aysia Newton; 2) Lindsey Slemmons.
Academy Driving Showmanship: 1) Robert Cloonan; 2) N/A.
ASB Futurity of Alabama Weanling: 1) SHE'S WONDERFUL TONIGHT, Jon Wallace, Penny Lane Farm; 2) IRISH CHARM, Bob Davis, E/O.
ASB Futurity of Alabama Yearlings: 1) THE SELECT ONE, Jeff Leech, Elizabeth Stewart; 2) SHOW ME THE MAGIC, Nancy Stewart, E/O.
ASB Futurity of Alabama Amateur Weanlings: 1) JULIETT'S FORT WINGATE, Karen Owen Bowdre, E/O; 2) SELECT THE BEST, Jack Feist, E/O.
ARPHA Jr. Exhibitor Road Pony Championship: 1) HEARTLAND VICTORY CALL, Shelby Wayne Floyd, Brock Farms; 2) N/A.
Saddle Seat Equitation 10/Under WT Championship: 1) Holly Hein; 2) Skylar Rueff.
Road Horse Under Saddle Championship: 1) QUILL, Holli McDowell, E/O; 2) ROAD KILL, Susan Whitaker, E/O.
UPHA Three-Year-Old Three-Gaited Classic: 1) WALTERWAY'S VALEDICTORIAN, Marian Gilman, Barbara Woods; 2) MAKE A SELECTION, Jeff Leech, Elizabeth Stewart.
Three-Gaited Park Pleasure Championship: 1) MO RHYTHM, Maria Gilman, Christine Freeman; 2) AMERICANA'S WINGS, Marjorie Judd, Claude/Sharon Pennington.
Road Wagon Stake: 1) STYLISH STEPPER, Dr. Ty Thomas, Matilda Ewald/Ty Thomas; 2) N/A.
Show Pleasure 13/Under Championship: 1) IT'S A WONDERFUL WORLD, Kathryn Combs, Jennifer Robertson; 2) SPIKE'S GLORY, Cheyenne Mahey, John Ditto.
Fine Harness Grand Championship: 1) HARLEM'S SANTA FE, Susan G. Bartlett, E/O; 2) STILL ENCHANTED, Casey Crabtree, David Crockett.
Country Pleasure Jr. Exhibitor Championship: 1) BOQUET OF HEARTS, Jayna Taylor, R Farm Inc.; 2) HIGHPOINT PRINCE, Megan Todd, Goodman & McMackin.
UPHA Three-Year-Old Five Gaited Classic: 1) ROSERIDGE BAD WEATHER, Brian Chappell, David Jumpsa/Ted Bigos/Kris Schones; 2) LEGACY'S SUPER IDOL, Clark Clouse, Elmo Greer.
Saddle Seat Equitation Championship: 1) Reagan Huguley; 2) Sally Mcewen.
Three-Gaited Park Championship: 1) GREEN TOP, Tommy Richardson, Richardson Stables; 2) PART OF MY CHARM, Clark Clouse, Marian Hunt Bramlett.
Hackney Pony Pleasure Driving Championship: 1) MASTERCRAFT'S NAMESAKE LF, Stephany Monteleone, E/O; 2) MOTOWN, Will Mayo, E/O.
Three-Gaited Jr. Exhibitor Championship: 1) AMBER LAGER, Jayne Major, Anitya Marlowe; 2) LADY LATTE, Lexi Rueff, E/O.
Road Pony Championship: 1) ALEXANDER, Abel Vega, Golden Creek Farm; 2) SABI SABI, Bill Becker, River Run Farms LLC.
Three-Gaited Show Pleasure 14-17 Jr. Exhibitor Championship: 1) OUT GO THE LIGHTS, Lauren Greenwald, SGF Winning Ways Farm; 2) LIBERTY'S OOH LA LA, Justin Cowley, Liberty Saddlebreds.
Harness Pony Championship: 1) DELIGHTFUL TIME, Stephany Monteleone, E/O; 2) SEAMAIR'S SENSATION, John Wrather, Charlotte Wrather.
Three-Gaited Grand Championship: 1) CH MAHVALOUS ASSET, Marjorie Judd, Sharon/Claude Pennington; 2) ATTACHE'S ELEGANCE, John Goda III, Jo Waddell.
Five-Gaited Jr. Exhibitor Championship: 1) MY TEDDY BHEIR, Caroline Burglass, Bruce D. Burglass; 2) THE DECISIVE MOMENT, Suzanna Crews, Tri Color Saddlebreds.
Road Horse Championship: 1) KING SIMCOE, Merrill Murray, Matilda Ewald/Ty Thomas; 2) SCRUFF, Deborah Koning, David Crockett.
Three-Gaited Adult Show Pleasure Championship: 1) CH SWEET VIRGINIA, Barbara Woods, E/O; 2) LOOKIN' YONDER, Laura Dozer, E/O.
Five-Gaited Grand Championship: 1) COURAGEOUS LORD, Mike Barlow, Bill Carrington/Marsha Shepard; 2) NIGHT OF A THOUSAND STARS, Jack Magill, Ann Berger.
 
 
 
 

Index